Talajmegújító mezőgazdaság ásás, szántás nélkül
A talajmegújító mezőgazdaság a mezőgazdaság olyan keretrendszere, ami segítséget nyújt a termőtalaj regenerációjában, javítja a víz-és tápanyagciklusokat, növeli a biodiverzitást, támogatja a szénmegkötést és növeli a mezőgazdaság klímaváltozással szembeni ellenálló képességét.
A talajmegújító mezőgazdaság segítségével a környezettel minél inkább együttműködő termesztéstechnológiákat alkalmazhatunk. Egyaránt hasznos a konvencionális és biotermesztők számára is. A folyamat során javul az ökológiai változatosság és a tápanyag körforgás, így az olyan mezőgazdasági inputanyagok használata, mint a szerves trágya, műtrágya, növényvédő szerek jelentősen csökken, néhány évtized múlva pedig akár teljesen el is hagyhatók.
A talajmegújító mezőgazdaság alapelvei
- A talajbolygatás minimalizálása: A talajművelés mélységtől és eszköztől függően bolygatja a talajt, ezáltal gyorsabban veszíti el a humusztartalmát és szerkezetét. A cél az okszerűen végzett forgatás nélküli, minimális talajművelés, a szántás teljes mértékben kizárt.
- Növényi változatosság: A talajmegújító mezőgazdaság fontos része a jól összeállított, széles vetésforgó. A főnövények és takarónövények segítenek a változatos ökoszisztéma kialakításában, javítják a talajszerkezetet, segítik a talajban kötött szerves szén mennyiségének emelését.
- Takart talajfelszín: A szél és a vízerózió évente akár több tonna termőtalajt is képes elfújni, elmosni, ezért a talaj takarása kulcsfontosságú eleme a talajmegújító mezőgazdaságnak. A takarásnak köszönhetően a talaj a helyén marad, csökken az eső ereje, javul a beszivárgás és a nedvesség tárolása.
- Élő gyökerek: Az élő gyökerek folyamatosan táplálékkal látják el a gyökérzónában élő mikrobák milliárdjait. A mikrobák táplálják a növényeket, feltárják és körforgásban tartják a tápanyagokat, jelentős szerepet játszanak a szerves szén megkötésében. Az élő gyökereket mind a főnövények, mind a takarónövények biztosíthatják.
- Állatok integrálása: A talaj egészségére és javítására nagy hatással vannak a kontrollált időszakban és térben, legeltetéssel tartott állatok. A leggyorsabban javuló talajok világszerte a holisztikus legeltetéssel is rendelkező gazdaságokban találhatóak meg. Sajnos a legeltetést sok esetben korlátozza a birtokszerkezet elaprózottsága vagy az ivóvíz rendelkezésre állása.